Skłoniono neurony do regeneracji!

Postęp w medycynie, informacje o ciekawych publikacjach.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
szym
papla
Posty: 175
Rejestracja: 15 wrz 2014, 19:22

Skłoniono neurony do regeneracji!

Post autor: szym » 13 paź 2016, 11:54

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/2757 ... egeneracji
Jednym z wielkich problemów medycznych jakich nie udało się pomimo całego naszego postępu pokonać jest paraliż - nie potrafimy skłonić włókien nerwowych do regeneracji, przez co raz przerwane takimi pozostają odbierając władzę nad ciałem. Ale może się to zmienić za sprawą odkrycia naukowców z Deutsches Zentrum für Neurodegenerative Erkrankungen (DZNE).

Niemcom udało się dokonać ogromnego przełomu, bo pokonali oni molekularny hamulec stojący na drodze regeneracji nerwów - skłonili oni tym samym neurony by rozciągnęły swoje istniejące aksony, a więc powtórzyły proces, który naturalnie zachodzi podczas rozwoju zarodka, a potem jest hamowany.

Naukowcy z DZNE wpadli na pomysł, że hamowanie takie jest aktywne - jakiś mechanizm powstrzymuje je przed dalszym wzrostem, a mechanizm ten udało się nie tylko znaleźć w genomie (co samo w sobie podobne było do szukania igły w stogu siana) - to gen Cacna2d2 - ale także udało się go deaktywować.

Gen ten koduje białko, które regulują pracę kanałów jonowych w błonie komórkowej, które odpowiadają za przepływ wapnia do komórki i tym samym są kluczowe dla komunikacji między neuronami. Użyto zatem leku zwanego pregabaliną, który zmienia napięcie kanału wapniowego i okazało się to strzałem w dziesiątkę - zaczęły powstawać nowe połączenia nerwowe.

Oznacza to, że na horyzoncie może być ratunek dla wszystkich sparaliżowanych - konieczne są jednak najpierw testy kliniczne na ludziach.
c4/c5

Awatar użytkownika
tetrus97
papla
Posty: 185
Rejestracja: 05 wrz 2013, 11:59
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Skłoniono neurony do regeneracji!

Post autor: tetrus97 » 14 paź 2016, 09:18

Dobrze, że naukowcy szukają całkiem innych sposobów regeneracji rdzenia kręgowego i nie skupiają się tylko na komórkach macierzystych.

mare90k
niemowa
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2017, 12:04

Re: Skłoniono neurony do regeneracji!

Post autor: mare90k » 18 sie 2017, 11:54

Jestem ciekaw jak sie ta technologia rozwinie.Jestem ciekaw czy sa jakies ograniczenia.

ddaniel
niemowa
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2017, 13:05

Re: Skłoniono neurony do regeneracji!

Post autor: ddaniel » 24 sie 2017, 13:22

Mam nadzieje ze nie porzucili tematu i będą go rozwijać, bo jeśli by się udało, naprawde był by to przełom na medycynie.Np. regeneracja nerwów słuchowych.

Czaoszesq
niemowa
Posty: 6
Rejestracja: 14 gru 2017, 15:35

Re: Skłoniono neurony do regeneracji!

Post autor: Czaoszesq » 06 kwie 2018, 18:21

Odkryto genetyczny “przełącznik”, który pobudza tkankę nerwową do regeneracji
Naukowcy odkryli genetyczny “przełącznik”, który może pobudzić zdolność komórek nerwowych do samoleczenia z szeregu chorób neurologicznych takich jak udary, wstrząsy mózgu czy urazy rdzenia kręgowego. W badaniu przeprowadzonym w O’Donnell Brain Institute UT Southwestern, włączenie genu wewnątrz komórek zwanych astrocytami spowodowało powstanie mniejszej blizny, potencjalnie wskazującej na bardziej skuteczną regenerację po urazie.
http://human2.com.pl/odkryto-genetyczny ... generacji/

ODPOWIEDZ